25 MAR 2020

KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW W SPRAWIE ORGANIZACJI PRACY

Drodzy Uczniowie,
minął pierwszy tydzień nauki w innym niż dotychczas systemie. Mamy nadzieję, że wszyscy rozumiecie, dlaczego się tak dzieje. Sytuacja jest wyjątkowa i chcemy, abyście byli bezpieczni i mogli spokojnie nadal się kształcić.

Chcemy Wam podpowiedzieć, jak zorganizować sobie pracę w domu:

▪ PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania: pobudka, śniadanie, wykonywanie zadań, przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.

▪ ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia.
Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.

▪ PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają, przewietrz pokój.

▪ RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.

▪ ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

▪ NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.

Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
- nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
- zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
- swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać, dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
- dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
- zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek.

▪ PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam ! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz napisać do nauczyciela – w każdej sprawie.
Aha, i staraj się w miarę możliwości pracować samodzielnie. Rodzice też mają swoje sprawy, ale na pewno znajdą czas, by obejrzeć z Tobą film, poczytać książki, zagrać w planszówki. I koniecznie wyjdź na podwórko się przewietrzyć.

Nauczyciele SP1