19 LUT 2016

PLANETA ENERGII

Uczniowie klasy Ic brali udział w programie edukacyjnym „Planeta Energii”. Jego celem było propagowanie wiedzy o energii elektrycznej, jej bezpiecznym i rozsądnym użytkowaniu oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw. Honorowy patronat nad VI edycją „Planety Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. W czasie trwania projektu uczniowie poznali historię źródeł światła, dowiedzieli się jak to się dzieje, że żarówka świeci, poznali odnawialne źródła energii oraz zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej. Pracowali indywidualnie i w grupach. Brali udział w zabawach i grach edukacyjnych. Odbyły się również zajęcia polegające na eksperymentowaniu. Uczniowie badali, które przedmioty przewodzą prąd, jak działają magnesy i na czym polega elektryzowanie się ciał. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Galerii Elektrownia, gdzie zapoznali się z życiem górników, poznali na czym polegała praca w kopalni oraz  zapoznali się z wielkimi maszynami działającymi w kopalni. Podczas spaceru obserwowali słupy z liniami energetycznymi, które doprowadzają prąd do domów. Wykonywali na zajęciach komputerowych prace w programie graficznym Paint. Uczniowie brali udział i próbowali swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy jak również ćwiczyli wzywanie pierwszej pomocy dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Kolejnym działaniem  uczniów było zaproszenie kolegów na „Wspólne eksperymentowanie” podczas którego uczniowie klasy Ic i klasy Ib wykonywali eksperymenty związane z prądem elektrycznym. Podsumowaniem projektu było przedstawienie pt. „Wędrówki energooszczędnej żarówki”. W ten sposób przekazano zgromadzonym widzom znaczenie używania żarówek zużywających mniej energii oraz wskazano sposoby jej oszczędzania w życiu codziennym. Wszystkie działania na pewno przybliżyły dzieciom tematykę elektryczności, różnych zjawisk fizycznych, oraz wdrożyły dzieci do stosowania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z energii elektrycznej.

V.K.